Kawa

Jeśli podoba Ci się tematyka zamieszczana na tej stronie – możesz przyczynić się do utrzymania tej witryny wpłacając na podane konto jakikolwiek datek. Dopisz tylko temat, który jest dla Ciebie najbardziej interesujący. Dziękuję.

10 1140 2004 0000 3702 3105 4616

Pochodzenie i rodzaje kawy

Kawa pochodzi najprawdopodobniej z obszarów dzisiejszej Etiopii. A dzięki Arabom a później Kolonizatorom – kawa rozprzestrzeniła się na Azję i Amerykę. Rozróżniamy dwa główne rodzaje kawy: Arabikę i Robustę.

Arabika jest kawą wymagającą i kapryśną. Jest uprawiana na „chłodniejszych” obszarach 16 – 24 stopni Celsjusza i umiarkowanych opadach. Nieodporna na choroby odwdzięcza się łagodnym i aromatycznym smakiem. Uprawiana w Brazylii, Kolumbii, na Jawie i w Afryce równikowej.

Robusta dobrze znosi ciepły klimat od 24 do 30 stopni Celsjusza. Odporna na choroby charakteryzuje się goryczką i większą zawartością kofeiny niż arabika. Uprawiana w Indonezji, Wietnamie i Brazylii.

Arabica po lewej ma ziarna większe, jakby rozlewające. Robusta po prawej ma ziarna mniejsze i bardziej zbite.

Arabica jest droższa i jej przeciętna wartość oscyluje wokół 80 – 100 zł / kg. Robusta jest głównym składnikiem kaw rozpuszczalnych. 

Większość z nas dobiera sobie kawę wg własnego upodobania; zapach, smak, posmak orzechowy, czekoladowy, poziom goryczki, moc …

 

Jaką kawę kupić? Gdzie kupować? Sam robię zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych i widzę tam znane, światowe marki. Jest to jednak masówka palona przemysłowo szybko i na ciemno. Oczywiście czym się pali ma znaczenie. Najlepsze są kawy opalane szlachetnymi odmianami drewna. Warto odwiedzić najbliższą palarnię kawy i poeksperymentować. Cenowo wyjdzie jak ze średniej półki marketu a doznania smakowe będą zdecydowanie inne. Zwykle w palarniach są fascynaci kawy i dobiorą dla nas kawę. Po kilku próbach znajdziecie swego debeściaka.

Moim zdaniem dobrą a zarazem uniwersalną kawą jest Excelso Medellin. Kawa Arabica pochodząca z Kolumbii. Średnio intensywna, umiarkowanie kwaskowa, aromat orzechowy. Doskonale komponuje się z mlekiem. Idealna dla wrzodowców. Odporna na wszelkie sposoby zaparzania. 

Kolejną ciekawą propozycją byłyby kawy z wyższych poziomów upraw z Meksyku jest SHG. Kawa Arabica średnio intensywna – w moich oczach lepiej wypada jako espresso niż Excelso, jest też odrobinę kwaśniejsza. Aromat kwiatowy, posmak słodki i czekoladopodobny. Również odporna na wszelkie sposoby zaparzania. 

Kawa SHG może pochodzić nie tylko z Meksyku. Interesującą będzie odmiana z Hondurasu. Podobne walory do tej meksykańskiej z posmakiem orzechowym. 

Poleciłbym również kawy brazylijskie a zwłaszcza Bourbon. To kawa Arabica, rosnąca wysoko podobnie jak SHG charakteryzująca się niską kwasowością i wysoką intensywnością smaku słodkiej czekolady. Aromat przypomina zapach kwiatów i skórek cytrusowych. Miłe zaskoczenie dla Tych co nie słodzą lub słodzą mało. Świetnie komponuje się z likierami np. Bayley’s lub lodami waniliowymi.